Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Width | 17mm |
| Length | 7m |
| Thickness | 0.125 mm |
| Brand | Foliflex |
| Color | Black |
| Packaging Type | Roll |
| Material | PVC |
| Country of Origin | Made in India |
PVC insulation tape, commonly known as electrical tape, is a type of adhesive tape made with a PVC (Polyvinyl Chloride) backing. It is used primarily for insulating electrical wires and connections to prevent short circuits, protect against moisture, and provide electrical safety.