Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Meter |
| Number of Cores | 4 Core |
| Number of Core | 4 Core |
| Conductor Area | 2.5 sq mm |
| Size | 0.5 mm |
| Conductor Material | Copper |
| Fire Resistant | Yes |
| Usage/Application | Electric Fitting |
| Brand | Foliflex |
| Packaging Type | Bundle |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Meter |
| Number of Cores | 12 Core |
| Conductor Area | 10 sq mm |
| No of Core | 2 Core |
| Brand | Foliflex |
| Conductor Material | Copper |
| Color | Black |
| Coil Length | 90m |
| Usage/Application | Electric Fitting |
Copper flexible cable, also known as flexible copper wire or cord, is a type of electrical cable made with multiple strands of copper conductors that are highly flexible. It is designed for applications requiring frequent movement, bending, or flexibility, making it ideal for portable devices, appliances, and industrial equipment.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Meter |
| Conductor Size | 1 sqmm |
| Number of Cores | 2 Core |
| Wire Size | 2.5 mm |
| Conductor Material | Copper |
| Conductor Area | 2.5 sq mm |
| Rated Voltage | 1.1 kV |
| Brand | Foliflex |
| No of Core | 2 Core |
| Coil length | 90m |
| Packaging Type | Bundle |
| Usage/Application | Electric Fitting |
Copper flexible cable, also known as flexible copper wire or cord, is a type of electrical cable made with multiple strands of copper conductors that are highly flexible. It is designed for applications requiring frequent movement, bending, or flexibility, making it ideal for portable devices, appliances, and industrial equipment.